Badania dorosłych

Badania dorosłych

Dorosłym pacjentom oferujemy: konsultacje okulistyczne, dobór okularów oraz soczewek kontaktowych.

Okulary progresywne

Sprawdziliśmy jak często w wyszukiwarkach internetowych często wpisywane są hasła:

  • presbiopia,
  • szkła do czytania,
  • widzenie z bliska,
  • widzenie na wszystkie odległości.

Okazało się, że w tych najpopularniejszych pojęcia te wpisywane były tysiące razy. Świadczy to o tym jak duże jest zainteresowanie a mała wiedza o presbiopii.

Presbiopia – bo tak właśnie nazywa się dalekowzroczność pojawiająca się około 40 roku życia - spowodowana jest spadającą elastycznością soczewki, która skutkuje problemami z akomodacją czyli dostosowywaniem układu wzrokowego do patrzenia z bliskich odległości.

Problem ten dotyka ludzi dojrzałych i aktywnych. Zmagają się z nim pacjenci którzy od dawna z powodu wady wzroku noszą okulary lub soczewki kontaktowe i ci którzy „dotąd nie mieli żadnych problemów z oczami”. Zdarza się, że pogorszenie widzenia na bliskie odległości („krótkie ręce”) jest powodem pierwszej w życiu wizyty u okulisty. Większość pacjentów jest bardzo zaniepokojona zachodzącymi zmianami. Tymczasem jest to „naturalna kolej rzeczy”, która towarzyszy ludzkości od wieków. Współcześnie zwiększyła się jednak jej dolegliwość. Dłużej żyjemy (dzisiejsi czterdzietolatkowie to wciąż młodzi ludzie), dłużej jesteśmy aktywni, zdecydowanie bardziej od naszych przodków potrzebujemy ostro i komfortowo widzieć przedmioty z bliskich odległości. Czytanie, w tym rozczytywanie ulotek, cen i dat ważności podczas robienia zakupów, praca biurowa, korzystanie z komputera i z telefonu komórkowego, robótki ręczne i zabiegi kosmetyczne to sytuacje które wymagają od naszych oczu akomodacji, zmiany kształtu soczewki. Tak długo jak jest ona (soczewka) wystarczająco elastyczna proces ten trwa ułamki sekund i jest niezauważalny.

Co zrobić jednak gdy pojawiają się problemy? I jakie są pierwsze symptomy?

Najczęściej zdajemy sobie sprawę, że coś się zmienia gdy zaczynamy odsuwać od oczu oglądane przedmioty, gdy szukamy lepszego światła, mniej czytamy, ponieważ czytanie nie sprawia nam już takiej samej przyjemności jak wcześniej, pojawia się uczucie ciągłego zmęczenia, bóle głowy.

Chociaż, my specjaliści zajmujący się leczeniem wad wzroku nie potrafimy zapobiegać presbiopii ani jej zlikwidować to jednak szczęśliwie mamy dziś do zaproponowania różne formy łagodzenia dolegliwości poprzez odpowiednią korekcję. Nieoperacyjne możliwości korygowania wad wzroku to okulary i soczewki kontaktowe. Z obu tych form mogą korzystać pacjenci mający problem z widzeniem z bliska. Pacjenci którzy do tej pory nosili okulary i boją się uciążliwości korzystania z dwóch lub więcej różnych par podczas patrzenia na różne odległość mogą zamienić je na okulary progresywne, które zawierają w sobie wszystkie potrzebne moce.

Szczególną grupę pacjentów stanowią użytkownicy soczewek kontaktowych zaniepokojeni tym, że z powodu pojawiających się problemów z czytaniem będą musieli zrezygnować z noszenia soczewek lub dodatkowo korzystać z okularów. Tymczasem współcześnie dysponujemy już soczewkami multifokalnymi, które zapewniają komfortowe widzenie pacjentom z deficytem akomodacji.

Zachęcamy pacjentów, którzy przekroczyli czterdziesty rok życia do wizyt kontrolnych w naszych gabinetach. Wczesne korygowanie presbiopii ułatwia adaptację do proponowanej przez specjalistę korekcji i może zlikwidować problemy życia codziennego nie kojarzone ze wzrokiem jak chociażby wspomniane wcześniej uczucie zmęczenia.

Lek. med. Kinga Szewczuk-Dziduch

Dane kontaktowe

Godziny pracy

Salon optyczny otwarty w godzinach:

Poniedziałek - Piątek:

09:00 - 18:00

Sobota:

09:00 - 13:00

Gabinet okulistyczny pracuje w godzinach:

Poniedziałek:

09:00 - 15:00

Wtorek:

09:00 - 15:00

Środa:

09:00 - 17:00

Czwartek:

09:00 - 15:00

Piątek:

09:00 - 17:00

Sob.-Niedz.:

Wolne

 

Informacje do rejestracji

Bezpośrednia rejestracja oraz informacja: tel. (81) 444-8-222.

Rejestracja internetowa możliwa na najbliższe 4 tygodnie. W sprawie późniejszych terminów prosimy o kontakt telefoniczny 81 444 8 222.

Rejestracja

Gabinet KSD

Kinga Szewczuk-Dziduch